Proč bereme víno z Rakvic

24.02.2011 20:37

Malebná vesnička Rakvice, odkud bereme pro Sesternu víno, se rozprostírá v samém srdci největší vinařské oblasti s názvem Velkopavlovická na jižní Moravě. V tomto regionu také firma Réva Rakvice obhospodařuje více než 120 ha vlastních vinic. S cílem dosáhnout té největší kvality hroznů, zahájil jako jedni mezi prvními pěstiteli na jižní Moravě, redukovanou produkci hroznů. Ve vybraných vinicích sklízí maximálně jeden kilogram hroznů z jednoho vinného keře. Pravidelně tak získávají tu nejkvalitnější surovinu pro výrobu výběrů z hroznů, výběru z bobulí a cibéb, ledových a slámových vín, a to i v červených moštových odrůdách. Ale hlavně nám to víno chutná a našim hostům jakbysmet.

Veltlínské zelené - sudové

Vůně je kořenitá s příchutí pepře. Chuť je lehčí s kouřovými tóny s nazrálostí v sudu. Pravděpodobně pochází z Dolního Rakouska. Jiné prameny však kladou její původ do údolí Valtelino v severní Itálii. Nejvíce se pěstuje v Rakousku (25 % z celkové výměry vinic). Odtud odrůda pronikla na jižní Moravu a do malokarpatské vinařské oblasti. Zde poskytuje prvotřídní vína. V Listině povolených odrůd je zapsána od roku 1941. V současné době je do r. 1985 povoleno pět klonů.

Ryzlink Rýnský - láhev 0,75 l

Pravděpodobně vznikla v Porýní jako semenáč plané révy vinné Vitis vinifera var. sylvestris. Původ „Ryzlinku rýnského“ je sice nejasný, ale je jisté, že do ostatních států Evropy se rozšířil z Německa, kde je nejzákladnější odrůdou celého vinařství. Pěstuje se hlavně ve Francii, Švýcarsku, Rakousku, Jugoslávii, Maďarsku, Rumunsku a v mnohých republikách bývalé SSSR. Je pěstována ve všech vinařských olastech České republiky. Patří mezi naše nejkvalitnější odrůdy. Je zapsána do Listiny povolených odrůd od roku 1941. V současné době ji prezentuje pět v roku 1985 povolených klonů: PO-27/5, VP-20/9, PO-90/12, VP-23/9 a PO-89/12.

Rulandské bílé - láhev 0,75 l

Odrůda francouzského původu. Vznikla pravděpodobně jako pupenová mutace z „Burgunského šedého“ („Rulandského“) a pěstuje se v Alsasku již od 14. století. V Burgundsku existuje podobná odrůda „Chardonnay“, která poskytuje rovněž vína vyšší jakosti, hlavně s vyšší intenzitou aromatických látek a plnějších. Odrůda „Rulandské bílé“ se pěstuje prakticky ve všech vinařských oblastech České republiky. Je zapsána v Listině povolených odrůd od roku 1941. V současné době ji reprezentuje 5 vybraných klonů: VP-161/6, PO-160/1, VP-155/6, PO-158/7, PO-156/4 povolených v r. 1987.

Modrý Portugal - láhev 0,75 l

Nebylo potvrzeno, že pochází z Portugalska. Zde se ani ve starých výsadbách nenachází. Odpradávna se však pěstuje v Dolním Rakousku a Maďarsku, odkud se rozšírila do ostatních evropských států. V Německu se pěstuje hlavně v rýnsko-falcké oblasti. V menším je vysazena ve Francii, Jugoslávii, Rumunsku a SSSR. Na Slovensku je rozšířena hlavně v malokarpatské oblasti a v okolí Skalice. Zde se z ní připravuje spolu s „Frankovkou“ a „Svatovavřineckým“ známkové víno Skalický rubín. Na Moravě se pěstuje v okolí Kyjova, Uherského Hradiště a v hustopečsko-hodonínské oblasti. V české vinařské oblasti je jednou ze základních odrůd sortimentu pro výrobu červených vín. V Listině povolených odrůd je zapsána od r. 1941.

Zveigeltrebe - láhev 0,75 l

byla vyšlechtěna v 30. letech v Klosterneuburgu v Rakousku bývalým ředitelem vinařské školy F. Zweigeltem křížením odrůd „Frankovka modrá“ x „Svatovavřinecké“. V Rakousku se začala rozšiřovat hlavně po druhé světové válce zásluhou L. Mosera a dnes tam zaujímá plochu více než 1.000 ha. V 60. letech se začala pěstovat na Moravě. Pro zajímavé biologické vlastnosti, hlavně pěstitelské, byla v roce 1980 předběžně povolena a zapsána do Listiny povolených odrůd.