Tradice Svatomartinského vína

16.11.2016 00:00

Na svátek svatého Martina tj. 11. listopadu začíná vinařům a všem milovníkům dobrého vína oblíbená část roku – otevírají se Svatomartinská vína. Od tohoto dne si mohou poprvé přiťuknout novým jiskrným mladým vínem.

 

Tradice Svatomartinských vín je moravskou odpovědí na francouzské Beaujolais Nouveau. Možnosti používat značku s logem Svatomartinské víno předchází náročná výběrová procedůra a ne každému vinaři se dostane toto ocenění.


Nejprve musí vinaři předložit vzorky svého vína, které zhodnotí nezávislá komise degustátorů, což se stane poslední říjnový den. Pro udělení souhlasu k užívání známky "Svatomartinské" se musí k příslušnému vzorku kladně vyjádřit minimálně čtyři ze sedmi členů komise. Producenti vína, kteří uspějí, získají práva na používání značky.


Výrobci Svatomartinského vína, registrovaní u Národního vinařského centra, pak mohou na svých etiketách používat jednotné logo. Dalším spojujícím vizuálním prvkem je použití jednotných smršťovacích záklopek s logem Svatomartinského vína.

Zveme vás na ochutnávku prvního letošního vína z Rakvic/oblast Velkopavlovická.

Od 11. listopadu prodáváme lahvové víno:

Muller Thurgau  

Svatovavřinecké rosé

Modrý Portugal